Spis treści
W głowie każdego Pracownika podczas prelekcji na zjeździe firmowym lub szkoleniu wewnętrznym dla firmy pojawia się ta sama myśl: czy każda prezentacja firmowa w PowerPoint musi wyglądać zawsze tak samo?
Otóż… NIE! Prezentacja biznesowa A.D. 2021 to przyciągająca uwagę grafika do prezentacji, ale także wyjątkowe narzędzia i nowe technologie, które sprawią, że jako prezenter, CEO, marketer, szef PR, czy HR wypadniesz zdecydowanie lepiej podczas swojego wystąpienia na forum firmy. Co więcej, te grafiki, obrazy i oprogramowanie mogą być zupełnie ZA DARMO! Czytaj dalej i sprawdź, jak urozmaicić Twoją prezentację biznesową.
DARMOWE ZDJĘCIA I OBRAZY DO PREZENTACJI, KTÓRE ODMIENIĄ TWOJE SLAJDY
Zdjęcia i obrazy to coś, co zawsze przyciąga wzrok podczas prezentacji. Unikaj jednak korzystania z baz grafik, dostępnych w Twoim programie do tworzenia prezentacji, np. PowerPoint, Prezi, czy Google Prezentacje. Dodane tam obrazy i zdjęcia widzieli już WSZYSCY. SETKI razy. Naprawdę.
W sieci jest dostępnych mnóstwo płatnych i bezpłatnych wyszukiwarek zdjęć i grafik wysokiej jakości w formacie PNG, które robią wrażenie i urozmaicą Twoje slajdy. Darmowe stocki, na których znajdziesz grafiki i zdjęcia do prezentacji to m.in. Pixabay, Pexels, Unsplash lub Picjumbo.
Rozbudowaną bazę przydatnych grafik ma w sobie Canva. Tam zbiory są wciąż aktualizowane, inaczej, niż w przypadku narzędzi offline, jak PowerPoint, więc cały czas masz “pod ręką”, czy raczej pod kursorem myszki, świeże dostawy obrazów i zdjęć.
Animacje w prezentacji? Unikaj ich, ponieważ bardzo odciągają uwagę, chyba że masz coś ważnego w tej formie do przekazania i wzrok Twoich słuchaczy ma się właśnie na niej skupić w trakcie Twojego speechu.
Pamiętaj o tym, aby zadbać o prawa autorskie do wykorzystywanych przez Ciebie plików, np. gotowych zdjęć i grafik ze stocków. Szczególnie, jeśli przygotowujesz komercyjne prezentacje biznesowe, czy szkolenia, które widzą później setki, czy nawet tysiące odbiorców.
IKONY DO PREZENTACJI BIZNESOWEJ
Może oprócz grafiki i zdjęć warto dodać ikony, które urozmaicą slajdyw Twojej prezentacji? Czasem łatwiej przekazać coś za pomocą rysunku i skojarzeń niż kilku kolejnych linijek tekstu. Połącz to wszystko w jedną, jednolitą całość i odpowiednio dobierz niejaskrawe, żywe, ale stonowane kolory elementów w prezentacji, aby te nie gryzły się ze sobą w ostatecznej wersji.
Przydatną bazą, gdzie znajdziesz darmowe ikony i jeszcze więcej grafik, jest Freepik.
INFOGRAFIKI W PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ
Zasada jest prosta: jak najmniej tekstu na slajdach, jak najwięcej obrazków.Pamiętaj o tym, aby dodać do swojej prezentacji wartościowe i unikatowe infografiki – w porównaniu do tekstu na prezentacji masz 30 razy większą szansę na to, że dane z infografiki trafią do głów Twoich odbiorców. Na dodatek wybrane infografiki możesz ponownie wykorzystać w firmowych social media i w komunikacji wewnętrznej.
Darmowe narzędzia do tworzenia infografik to m.in. Canva i Piktochart.com.
SZABLONY DO PREZENTACJI POWERPOINT, KTÓRE CZYNIĄ CUDA
Czasem odpowiednio dobrany szablon prezentacji zrobi całą robotę i nie będziesz się martwić o to, czy Twoja grafika do prezentacji jest odpowiednia. Inspiracji możesz poszukać w kolekcjach użytkowników Pinterest i zlecić przygotowanie szablonu firmowemu grafikowi lub kupić gotowe biznesowe szablony do prezentacji za kilkanaście dolarów. Nie stosuj systemowych motywów, wbudowanych w PowerPoint. Część z nich, w lekko zmienionej formie, pamięta jeszcze Windows 98.
ROZBUDUJ SLAJDY DO PREZENTACJI O…
graficzne wypunktowania, tabele, wyróżnione statystyki, wykresy i diagramy. Pozbądź się ogromnych bloków tekstu, których i tak nikt nie dostrzeże i nie przeczyta z prezentacji. To nie szkolne wypracowanie, a show, który ma przyciągnąć uwagę Twoich widzów. To Ty jesteś nam najważniejszy, a prezentacja ma tylko uzupełniać Twoje słowa, dodając do tego infografiki, obrazy i zdjęcia. Ta data ma zostać na długo w pamięci odbiorców, więc przyłóż się do stworzenia prezentacji, która wywoła efekt “wow”.
JAK TWORZYĆ LEPSZE PREZENTACJE FIRMOWE?
W 2021 roku, kiedy masz do dyspozycji tyle narzędzi i źródeł online, słaba prezentacja nie przejdzie. Chyba, że Twoim celem jest wywołanie senności w słuchaczach i utracenie ich uwagi na zawsze. Jeśli chcesz poruszyć tłum, Twoja prezentacja musi robić wrażenie. Grafika do prezentacjima być komplementarna z tekstem, nowoczesna i świeża, a Ty swoją osobowością wypełnisz resztę. Jak się do tego przygotować? Obserwuj prezentacje innych mówców, np. przygotowywane na wystąpienia TEDx. Trenuj wystąpienia publiczne. Szukaj inspiracji na temat tworzenia prezentacji multimedialnych na naszym blogu. Czytaj książki takie jak ta od Lidii Buksak, czy Tomasza Kammela.
A jeśli potrzebujesz pomocy w stworzeniu idealnej prezentacji biznesowej, to jesteśmy do Twojej dyspozycji. Umiemy w prezentacje multimedialne dla firm, więc napisz do nas i pogadajmy o prezentacji dla Twojej firmy!