Nowoczesna prezentacja PowerPoint – 7 zasad tworzenia prezentacji

nowoczesna prezentacja powerpoint, Nowoczesna prezentacja PowerPoint – 7 zasad tworzenia prezentacji

Teoretycznie na pierwszy rzut oka każdy z nas dobrze zna program PowerPoint i wie, jak tworzyć pokaz slajdów. Samo oprogramowanie jest wygodne w obsłudze, ale w praktyce nie jest to jednak takie łatwe i oczywiste. Nowoczesna prezentacja PowerPoint, która “dowozi” zamierzone efekty, to spore wyzwanie nawet dla doświadczonych twórców prezentacji.

Jak stworzyć nowoczesną, profesjonalną prezentację, która pomoże w sprzedaży i marketingu? Czy są jakieś czynniki i tipy, które zagwarantują, że prezentacja odniesie sukces? Oto 7 zasad, które polecają i stosują w pracy z klientami eksperci Re-Prezentacji.

1. Jedna informacja na jednym slajdzie.

Sztuka tworzenia prezentacji to skracanie i upraszczanie. Przekazu, tekstu, zbioru danych, wykresów. Wszystko po to, aby publiczność dostała w pigułce kluczowe tezy i informacje zamiast natłoku komunikatów, przez które trudno przebrnąć.

Niestety, zwykle chcemy “przedobrzyć” (w końcu wszystko jest ważne, prawda?) i umieścić na slajdzie dosłownie wszystko. To zły wybór, jeśli chodzi o tworzenie prezentacji. Każdy kolejny slajd powinien nieść ze sobą jedno konkretne przesłanie – najważniejszą informację, która ma pozostać w pamięci odbiorcy.

Dodatkowe informacje, które nie zmieściły się na slajdzie – co z nimi? Dopowiesz je podczas prezentacji na żywo lub dodasz do materiałów do prezentacji, które słuchacze otrzymają od Ciebie do użytku osobistego.

2. Ruchome grafiki, animacje i przejścia? Tylko jeśli jest to niezbędne.

Kusi Cię, by na pozornie pusty slajd (ten z jednym, kluczowym przesłaniem) wstawić jakąś animację lub dodać przejście? Jeśli to nie wzbogaca Twojej prezentacji, nie rób tego. Codziennie otrzymujemy tyle bodźców, że nie potrzebujemy dodatkowych “skaczących obrazków”. Jako słuchacze i obserwatorzy oczekujemy konkretów. Kolejny mem lub shot, jeśli realnie nie wspiera tematu prezentacji, być może nie jest Ci niezbędny i tylko odciągnie uwagę odbiorców od tego, co najważniejsze.

Im prościej, tym lepiej. Minimalizm is the king. Klikaj prawym przyciskiem myszy i przechodź na nowy slajd.

nowoczesna prezentacja powerpoint - przyklad slajdu

3. Darmowe ikony i elementy graficzne? Lepiej unikać.

Dlaczego? Widzieli je już wszyscy. Gotowe, popularne elementy, tła, ikony czy ilustracje powtarzają się w dziesiątkach różnych prezentacji. Unikaj najpopularniejszych szablonów. Jeśli to możliwe, twórz autorskie slajdy, szablony i wykresy, które będą stylem i barwami w pełni nawiązywać np. do firmowego key visuala i brand booka.

4. Pokazuj zamiast pisać.

Tworząc prezentację, postaw na przejrzystość. Jeśli możesz coś pokazać graficznie (np. w formie infografik czy wizualizacji), zrezygnuj z bloku tekstu na rzecz grafiki. Format prezentacji danych ma znaczenie. Dużo łatwiej zapamiętujemy obrazy i wykresy niż teksy. Wykorzystaj możliwości programu Microsoft PowerPoint i przygotuj prezentację łatwą do zrozumienia i zapamiętania.

5. Korzystaj tylko z legalnych materiałów z rzetelnych źródeł.

Nowoczesna prezentacja PowerPoint to ta zgodna z prawem i szanująca własność intelektualną innych twórców. Upewnij się, że wykorzystywane przez Ciebie na slajdach cytaty, grafiki i video, zawierające ważne informacje, pochodzą z legalnego źródła i czy masz wszystkie zgody do ich wykorzystania.

Stosowanie gotowych elementów, odnalezionych w czeluściach Google, może narazić Cię na niespodziewane problemy finansowe i prawne. Stworzenie prezentacji tylko z legalnych, pewnych elementów? To jedyna słuszna droga.

mockup prezentacji powerpoint

6. Nowoczesna prezentacja = wzór konsekwencji i spójności

Jednolity szablon i kolor tła, jeden styl grafik i czcionek, ujednolicony układ slajdów – choćby to wystarczy, aby utrzymać spójny i konsekwentny klimat prezentacji. A to bardzo ważne, aby nie stracić uwagi odbiorców i nie zniechęcić ich do podziwiania Twoich slajdów.

Pomocne może być w takim przypadku zamówienie szablonu prezentacji, standardowego dla całej Twojej organizacji, według którego potem będziesz tworzyć kolejne slajdy bez konieczności sprawdzania, czy układ sekcji, font i kolory slajdu się zgadzają. Wszystko będzie zaprojektowane “z góry”, a Ty tylko wypełnisz slajdy treścią. Proste?

7. Przetestuj prezentację przed publikacją.

Oczywiście, wszystko można edytować. Jednak trudno to zrobić podczas wystąpienia na żywo. Dlatego przed deadline’em przeklikaj całą prezentację na komputerze, tablecie czy smartfonie i sprawdź, czy wszystko działa, jak należy.

Nowoczesna prezentacja w Microsoft PowerPoint – projekt idealny

Dobra prezentacja powinna kreatywnie uzupełniać wystąpienie prelegenta i być skutecznym materiałem wsparcia sprzedaży. Ma do spełnienia kilka konkretnych funkcji, a te 7 prostych zasad to jedynie wskazówki i pigułka wiedzy. Od kilkunastu lat w zespole Re-Prezentacji wciąż szlifujemy nasze umiejętności w tym zakresie i cały czas tworzymy coraz lepsze projekty.

Jeśli chcesz skorzystać z naszego doświadczenia, napisz do nas. Przygotujemy dla Ciebie nowoczesne szablony i gotowe prezentacje produktowe i sprzedażowe, pitch-decki czy materiały edukacyjne dla pracowników.

Imię i Nazwisko *
Wypełnij to pole
E-mail *
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Treść wiadomości *
Wypełnij to pole

* Pola z gwiazdką są obowiązkowe. Prosimy o wypełnienie.

Akceptuję politykę prywatności *
Wybierz opcję
Wpisz wynik działania 26 - 13 = ?
Wpisz wynik równania aby kontynuować

Menu
Call Now Button