Prezentacja naukowa w PowerPoint. Jak zrobić to dobrze?

, Prezentacja naukowa w PowerPoint. Jak zrobić to dobrze?

Każdego dnia na całym świecie 35 milionów prezentacji naukowych gromadzi 500 milionów widzów. Nie bez przyczyny sztuka tworzenia prezentacji w ostatnich latach rozwija się w bardzo szybkim tempie. Projektujemy kilkadziesiąt prezentacji multimedialnych miesięcznie i dobrze wiemy, jak trudne jest to zadanie. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten prosty poradnik o prezentacjach naukowych w Powerpoint dla początkujących. Zobacz, co zrobić, aby wyróżnić się spośród przynudzających prelegentów na kolejnej konferencji naukowej.

DOBRA PREZENTACJA NAUKOWA

Jak stworzyć dobrą prezentację? Liczy się przede wszystkim… długość prezentacji. Prezentacje naukowe, znane z formatu konferencji TEDx, liczą maksymalnie 20 minutSztuka prezentacji potwierdza, że to idealny czas, aby utrzymać uwagę widza i jednocześnie wyczerpać jeden konkretny temat. Najczęściej świat nauki stawia na godzinne, czy nawet kilkugodzinne prelekcje, które, niestety, w dzisiejszej rzeczywistości nie będą skutecznym kanałem komunikacji z widzami. Nie przeciągaj. Nawet dłuższy wykład może być wciągający, ale uważaj: w dobrych prezentacjach naukowych niedosyt zawsze wygra z przesytem i przynudzaniem.

Po drugie: grafika do prezentacji
Twoja prezentacja naukowa ma być uzupełnieniem wypowiedzi, a nie odwrotnie. Wielu doktorantów zapomina o tym, zapychając slajdy w prezentacji ogromnymi blokami tekstu i “czytając slajdy”. Nie uważasz się za świetnego grafika?

Nie martw się, nie jesteś sam. Aż 45% prelegentów, konferansjerów i prezenterów ma problemy z przygotowaniem grafiki do prezentacji. Pamiętaj o tym, aby każdy slajd dotyczył tylko jednego zagadnienia. Nie zapominaj o wykresach i podkreślaniu najważniejszych statystyk z Twoich badań. Odpowiednia ilość znaków, czy słów na slajd? Jak najmniej. Zmierzaj do zera. Graj obrazem, grafiką, słowem, a nie tekstem na prezentacji.

Po trzecie: mądrze korzystaj z Powerpoint, Canva lub innych narzędzi do tworzenia prezentacji i slajdów. Każde z nich skrywa w sobie mnóstwo funkcjonalności i możliwości, o których nie mówią żadne tutoriale, kursy online, czy poradniki. Zasady tworzenia prezentacji i tricki do Powerpoint, o których prawie na pewno nie słyszałeś, a które pomogą Ci osiągnąć efekt “wow”, opisaliśmy już na naszym blogu.

Po czwarte: trenuj i rozwijaj się w zakresie wystąpień publicznych. Korzystaj ze szkoleń, książek i podcastów. Im lepiej odnajdujesz się na scenie, tym lepsze prezentacje multimedialne tworzysz. Takie, które uzupełniają Twoje wystąpienie i wzbogacają je wizualnie, a nie są jedynie nic nie znaczącym tłem. Aż 75% z nas ma obawy przed wystąpieniami publicznymi. Im lepiej czujesz się na scenie, tym lepsze prezentacje dla siebie zaprojektujesz.

PREZENTACJA WYNIKÓW BADAŃ NAUKOWYCH

Po co to wszystko? W prezentacji naukowej, ale także każdym wystąpieniu publicznym, kluczowa jest skuteczna komunikacja. Jak to działa? Ustalasz, co chcesz powiedzieć i jaki przekaz ma zostać w pamięci odbiorców. Na tej podstawie wybierasz jeden konkretny morał, komunikat, czy motyw przewodni. Następnie projektujesz scenariusz prezentacji i układ slajdów. Zamykasz wystąpienie naukowe puentą – w tym przypadku wynikami badań i płynącymi z nich wnioskami. Potem pozostaje tylko ją wygłosić. Proste? Niekoniecznie.

Z tych 35 milionów prezentacji dziennie tak naprawdę dobrych jest być może kilka procent. Wiemy to, ponieważ od kilkunastu lat przygotowujemy prezentacje multimedialne dla firm i prezentacje naukowe dla doktorantów, profesorów i naukowców. Widzimy, z jakimi problemami borykają się zgłaszający się do nas Klienci. Największym wyzwaniem zwykle jest wybór tego jednego zdania. Najważniejszego motta, które ma trafić do widzów. Kiedy wiesz już, co dokładnie chcesz przekazać, reszta idzie “z górki”. Łatwo powiedzieć. Trudniej wybrać.

JAK ZAKOŃCZYĆ PREZENTACJĘ NAUKOWĄ?

Grande finale prezentacji naukowej naprawdę ma znaczenie. Ostatnie zdanie Twojego wystąpienia i ostatni slajd w prezentacji mogą albo pogrążyć całe show albo sprawić, że Twój przekaz zostanie na długo w pamięci widzów. Wartość i znaczenie Twoich materiałów naukowych może być w jednej chwili doceniona lub zapomniana. Wszystko zależy od inspirującej i ciekawej prezentacji.

Na koniec podsumuj całą prezentację, wypunktuj najważniejsze wnioski i zamknij swoją wypowiedź krótką i wyrazistą klamrą. Nie ma tu miejsca na slajd z napisem “Koniec” albo “Dziękujemy”. To standard sprzed dekady. Jak zakończyć prezentację naukową? Z hukiem i przytupem, a nie szeptem.

PREZENTACJA NA KONFERENCJĘ NAUKOWĄ

Badania wykazały, że 91% prezenterów czuje się lepiej i pewniej, gdy prowadzi swoje wystąpienia, kiedy ich prezentacja naukowa jest naprawdę dobrze przygotowana, ma przemyślany scenariusz i profesjonalną oprawę graficzną. Chcesz być jednym z nich? Jeśli tak, to napisz do nas  i wspólnie stwórzmy prezentację naukową, która pomoże Ci wyróżnić się z grona prelegentów na konferencji, czy seminarium, efektywnie zaprezentować wyniki badań i porwać tłum Twoim speech’em. Brzmi jak plan?

Imię i Nazwisko *
Wypełnij to pole
E-mail *
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Treść wiadomości *
Wypełnij to pole

* Pola z gwiazdką są obowiązkowe. Prosimy o wypełnienie.

Akceptuję politykę prywatności *
Wybierz opcję
Wpisz wynik działania 18 + 6 = ?
Wpisz wynik równania aby kontynuować

 

Menu
Call Now Button