Czym jest prezentacja multimedialna?

Tworzenie pitch decku w formie prezentacji multimedialnej

Dziś żaden prelegent, przedsiębiorca, szef, lider, czy sprzedawca nie może obyć się bez wystąpień publicznych. Zarówno w świecie offline, jak i online. Każdy speech na konferencji, spotkanie biznesowe, wystąpienia w stylu TEDx lub zebranie zarządu warto uzupełnić profesjonalną prezentacją multimedialną. To w niej umieścisz najważniejsze informacje, podsumowanie Twojej wypowiedzi, czy kluczowe dla Twoich widzów wykresy i dane. Co to jest prezentacja multimedialna i jak ją wykorzystać? Oto porcja wiedzy o tworzeniu prezentacji.

Co to jest prezentacja multimedialna?

Prezentacja multimedialna to zbiór slajdów na dany temat. Slajdy składają się przede wszystkim z krótkich fragmentów tekstu i grafiki. Tworzy się je od lat przy użyciu programu Microsoft PowerPoint lub innych, podobnych aplikacji i programów. Następnie gotowa prezentacja multimedialna trafia na ścianę poprzez projektor multimedialny podczas spotkania biznesowego lub zostaje przesłana wybraną digitalową ścieżką, np. e-mailem, do właściwych odbiorców. Brzmi całkiem łatwo? Niekoniecznie.

Techniki tworzenia prezentacji to nie tylko dobry program, sprawny komputer i gotowy tekst do przeniesienia na slajd. Aby zrobić dobrą prezentację multimedialną, potrzebne są Ci setki godzin praktyki, zarówno z PowerPointem na ekranie, jak i podczas wystąpień na scenie. Dziś pokazy slajdów to już nie prezentacje liniowe, gdzie trzeba “przeklikać” slajd po slajdzie i zapomnieć o tym, co właśnie zobaczyliśmy. Dobra prezentacja to wartościowe materiały, które mają budować wizerunek Ciebie i Twojej marki jako ekspertów w swojej dziedzinie. Już po zakończeniu wystąpienia ma ona zostać w pamięci i na dyskach twardych Twoich widzów. Jak i kiedy z nich korzystać?

Jak wykorzystać prezentacje multimedialne?

W jakich sytuacjach warto zrobić prezentację multimedialną? Prezentacje są świetnym uzupełnieniem takich wydarzeń i wystąpień jak:

Jak zrobić dobrą prezentację multimedialną?

Aby zrobić prezentację multimedialną, nie wystarczy Ci tylko laptop, myszka i Microsoft PowerPoint. Sztuka tworzenia prezentacji wymaga lat doświadczenia i dziesiątek, a może i setek zrealizowanych projektów.

Tworzenie pitch decku w formie prezentacji multimedialnej

Najważniejsze i podstawowe zasady tworzenia prezentacji multimedialnej

Dobra prezentacja multimedialna musi spełniać konkretne założenia, a przede wszystkim trzymać się najlepszych praktyk i zasad tworzenia slajdów. Jakie to zasady?

  1. Pamiętaj, że prezentację powinieneś tworzyć z myślą o tym, aby zainteresować Twojego odbiorcę, a nie tylko zebrać dla niego pakiet informacji. Dobra prezentacja jest wsparciem dla Twojej wypowiedzi, a nie nudnymi blokami tekstu, przekopiowanymi z Twoich dokumentów w PDF i notatek. Na jednym slajdzie umieść niewielką ilość tekstu, który wspiera Twoje wystąpienie.
  2. Kolejny efekt dźwiękowy, dodatkowe multimedia, przejścia lub animacje? Ostrożnie z tym. W tworzeniu prezentacji warto zadbać o minimalizm i czytelny przekaz. Dobrą praktyką jest przejrzysta, odpowiednio dobrana ilość treści na prostym, jasnym tle zamiast zbędnego przepychu i chaosu, który przyćmiewa przekaz. Unikaj nadmiaru wykresów, obrazów i przejść na jednym ekranie. Kolejne wideo, czy multimedia nie sprawią, że Twoja prezentacja będzie skuteczniej sprzedawać lub zachęcać do działania. Może jednak odstraszyć i zniechęcić widza do współpracy.
  3. Najtrudniejszy pierwszy slajd. Zaskocz widza i postaw w nim tezę, która naprawdę obudzi w nim zwątpienie w jego przekonania. Może to być tylko tekst. Mogą to być elementy wizualizacji Twojego pomysłu. Masz tu pełną dowolność. Ważne, aby wykorzystać efekt “wow”. Potraktuj każdy slajd w prezentacjach jako wciągający odcinek ulubionego serialu.
  4. Wykorzystaj dane, obrazy, elementy graficzne i inne niezbędne materiały tylko z oficjalnych i legalnych źródeł. Wszystko po to, aby nie wprowadzać Twoich widzów w błąd i nie wykorzystać czyjejś własności bez jego zgody. Pozyskaj niezbędne licencje i prawa do wykorzystania grafik, treści i animacji.
  5. Zadbaj o spójność prezentacji multimedialnej. Niech kolory, ilustracje, styl grafiki i animacji, schemat slajdów, wideo, czcionki i wiele więcej będą po prostu dobrze dopasowane i ustandaryzowane dla całej prezentacji.
  6. Na zakończenie prezentacji zostaw sobie kluczową sentencję – myśl, wniosek, refleksję, kluczowe dane statystyczne – z którą chcesz zostawić swoją publiczność w ostatnich minutach wystąpienia. Umieść ją na ostatnim slajdzie i to właśnie nim zakończ prezentację.
  7. Pamiętaj, aby odpowiednio dobrać kolory do prezentacji multimedialnej. Ich właściwe wykorzystanie pomoże Ci stworzyć prezentację, która zrobi wrażenie, a nie będzie jedynie męczyć wzroku. Jasne litery na ciemnym tle do Twoich slajdów? Zapomnij o tym!
  8. Unikaj dużej ilości slajdów. Nie zanudzaj. Stwórz pigułkę wiedzy zamiast książki, przepisanej na slajdach. Przekazuj wiedzę, zgodnie z ustalonymi wcześniej partiami materiału. Nie zalewaj widza porcjami zbędnych danych. I tak jest już nimi przeładowany po poprzednich spotkaniach i prezentacjach.

Prezentacje interaktywne – dla kogo?

Zapotrzebowanie na specjalistów od tworzenia prezentacji multimedialnych rośnie. Praktycznie każda firma, a nich każdy przedsiębiorca, szef lub sprzedawca, potrzebują dobrej prezentacji multimedialnej. Wystąpienia, konferencje biznesowe, spotkania sprzedażowe – to wszystko zdominowało dzisiejszy rozwój biznesu. Bez prezentacji i dobrych slajdów ani rusz.

Jeśli chcesz zamówić całą prezentację – gotową, profesjonalną, dostosowaną do Twoich potrzeb i brandingu Twojej firmy – napisz do nas! Robimy to od kilkunastu lat. Na slajdach w PowerPoint opowiadamy historie biznesów i świetnych pomysłów, które zmieniły otaczającą nas rzeczywistość. Sprawdź nasze portfolio i przekonaj się, jak zrobić idealną prezentację.

Imię i Nazwisko *
Wypełnij to pole
E-mail *
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Treść wiadomości *
Wypełnij to pole

* Pola z gwiazdką są obowiązkowe. Prosimy o wypełnienie.

Akceptuję politykę prywatności *
Wybierz opcję
Wpisz wynik działania 27 - 15 = ?
Wpisz wynik równania aby kontynuować

Menu
Call Now Button